1

Program

Zpět na přehled všech umělců

Drak - R.U.R. 2.0

75 min / divadlo

21:00

23/6/2021

Do programu

Autorská inscenace na motivy divadelní hry Karla Čapka. Co by se stalo, kdyby se podařilo zcela nahradit lidskou práci stroji? Jak by se to podepsalo na člověku samotném? Co by z jeho lidství vlastně zbylo? Neztratilo by tím lidstvo jeden ze základních smyslů své existence?

 

Již před sto lety si Karel Čapek ve svém dramatu pohrával s myšlenkou o vynálezu člověku podobného biologického stroje, jehož úkolem je nahradit lidskou práci. Odtud také pramení jeho název, který pro autonomní stroje zdomácněl ve všech světových jazycích – robot. A je fascinující, nakolik se otázky nastolené Čapkem před sto lety bezprostředně dotýkají naší současnosti, ale zejména blízké budoucnosti, ve které bude dáno dospívat a žít nastupující generaci, na kterou především se obrací naše inscenace. R.U.R. 2.0. není interpretací původního dramatu, ale rozehrává jeho ústřední myšlenku ve zcela nových souvislostech. Za tímto účelem jsme ve Studiu Divadla Drak vystavěli laboratoř, kde se můžete stát svědky jedinečného experimentu. Jeho cílem není nic jiného než se pokusit za pomoci prostředků typických pro drakovskou tvorbu přivést Čapkovy roboty opět k životu a znovu hledat odpovědi na otázky položené v jeho díle.

 

Námět/Theme: Karel Čapek, Autoři/Authors: Tomáš Jarkovský, Antonín Šilar, Jakub Vašíček, Režie/Directed by: Jakub Vašíček, Scéna/Stage design: Antonín Šilar, Kostýmy, loutky/Costumes, puppets: Tereza Vašíčková, Hudba/Music: Daniel Čámský, Pohybová spolupráce/Movement supervisor: Dora Sulženko Hoštová, Dramaturgie/Dramaturgy: Tomáš Jarkovský, Hrají/Cast: Šimon Dohnálek, Barbara Jarkovská Humel, Dominik Linka, Edita Valášková, Milan Hajn, Milan Žďárský, Jan Čipčala, Pavel Černík, Jan Tomáš, Jiří Vyšohlíd

www.draktheatre.cz

Další představení tohoto umělce

Dostávejte důležité novinky jako první