1

Už za 11 dní ožije Hradec Králové divadlem. Nenechte si ujít týden plný chvění, tekutosti a rovnováhy!

HRADEC KRÁLOVÉ SE KAŽDOROČNĚ NA KONCI ČERVNA STÁVÁ SRDCEM ČESKÉ DIVADELNÍ SCÉNY. 29. ROČNÍK MEZINÁRODNÍHO DIVADELNÍHO FESTIVALU REGIONY PŘINESE ŠIROKÉMU PUBLIKU JEDINEČNOU ŠANCI UŽÍT SI PESTRÝ PROGRAM OD ČINOHRY, ALTERNATIVNÍHO A LOUTKOVÉHO DIVADLA, TANCE, PERFORMANCE, AUTORSKÝCH PŘEDSTAVENÍ, DIVADLA PRO DĚTI A MLADÉ AŽ PO KONCERTY A DISKUSE.

Kromě hostů z celé České republiky se na festivalu představí i soubory a umělci ze sedmi evropských zemí. V českém i evropském kontextu unikátní událost, která je svou atmosférou srovnatelná s festivalem v Avignonu či filmovými Karlovy Vary, bude slavnostně zahájena
v pátek 21. června. Po celý týden, až do pátku 28. června, pak bude prostupovat historickým centrem Hradce Králové, divadly, městskými parky, ulicemi, zdmi a především diváky.

Chvění. Tekutost. Rovnováha

„Téma festivalu jsme pro letošek zvolili Chvění. Tekutost. Rovnováha. Reflektuje totiž neustálou proměnu a dynamiku současné společnosti. Vybízí k přemýšlení o tom, jak pevnost a stálost mohou koexistovat s neustálou změnou a adaptabilitou. Program festivalu se zaměří na představení, která zkoumají tyto koncepty skrze různé umělecké formy a nabídnou divákům možnost prožít jedinečné momenty chvění a rovnováhy,” říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková.

Samotné téma se propisuje i do vizuální identity 29. ročníku, jejímž autorem je grafický designér Přemysl Zajíček, který ji vytvořil ve spolupráci s týmem studia Divize Animace. Tvůrci se inspirovali tématem chvění, tekutosti a rovnováhy a využili analogových postupů a fyzikálních jevů. Za použití meotaru, průhledných filmů, akvária s vodou a fotografických technik tak pro vizuál vzniklo jedinečné umělecké dílo.

303 akcí, 30 míst, 8 dní nabitých divadelními zážitky

Festivalové dny budou nabité stovkami představení od umělců z České republiky i zahraničí. Do Hradce Králové zavítají tvůrci ze SlovinskaBelgieBulharskaItálieFranciePortugalska či Slovenska. Na třiceti místech v celém Hradci Králové se uskuteční celkem 303 představení a koncertů. Celý program se bude odehrávat nejen v historickém centru města a jeho přilehlém okolí, zahrnujícím všechny scény Klicperova divadla, Divadla Drak, ale tradičně vstoupí i do Žižkových sadů, prostor Radnice, Městské hudební síně, Jižních teras, na Gočárovo schodiště, či do Letního kina Širák. Významnou součástí festivalu REGIONY je zahraniční program, který do Hradce Králové přiveze umělce, soubory a jejich představení, jež není možné vidět nikde jinde v České republice, což činí festival unikátním. Diváci se nemusí obávat jazykové nedostupnosti, protože všechna zahraniční představení jsou buď opatřena českými titulky, nebo jsou jazykově bezbariérová. Festival myslí i na zahraniční návštěvníky, a proto je část českého programu naopak opatřena anglickými titulky.

Nahlédněte do programu prostřednictvím osobních tipů členů dramaturgické rady festivalu
Martin Satoranský, dramaturg Klicperova divadla
Jednoznačně bych pozval diváky na zahraniční hosty v Klicperově divadle – na originální plovdivské Zkrocení zlé ženy, kde se krásně propojuje Shakespearova komedie s novým cirkusem, a na razantní re-interpretaci klasického mýtu o Králi Oidipovi v podání portugalského souboru SillySeason, která je ryze současná a herecky a vizuálně působivá. Co si rozhodně nenechám ujít je slovenské divadlo Nude s popovou mozaikou Emily o jedné z nejvýraznějších osobností v historii boje za práva žen a geniální režijní adaptaci Peera Gynta v režii Michala Háby s oslňujícím výkonem Kryštofa Bartoše v titulní roli. Zároveň mám velkou radost, že uvedeme hned dvě inscenace divadla Masopust. A nejen skrze ně připomeneme bohatou historii tohoto originálního a nesmírně kreativního souboru. Zároveň se tato radost snoubí se smutkem, protože Masopust na konci roku definitivně končí. Proto by diváci neměli váhat, protože možná Fredyho a Přípravy na všechno už nebudou mít šanci vidět.

 

Barbora Hodonická, kulturní neziskovka kontrapunkt
V letošním roce nebudu ve svých tipech úplně konkrétní, mám totiž radost z jedné věci a totiž z toho, že mám pocit, že se konečně v Čechách začíná víc a víc tvořit pro veřejný prostor. Vznikají inscenace, které jedinečným způsobem komunikují s místy, ve kterých se odehrávají, a jsou proto pokaždé unikátní a jiné. Diváci hradeckých REGIONŮ tak budou moci vidět opravdu velké množství představení na Malém náměstí nebo na krásných Gočárových schodech. Velmi se také těším na náhodné performance v ulicích, které doprovodí výtvarnou instalaci Hemžení vznikající speciálně pro REGIONY. A když už jsem zmínila speciální formáty a nové úhly pohledu, tak určitě doporučím pohybovou inscenaci s prvky nového cirkusu souboru Cirkus TeTy s názvem ke zdi, která přináší opravdu novou perspektivu uměleckého zážitku.

 

Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak
Rád bych diváky pozval především na všechny zahraniční inscenace, které na scénách Draku během festivalu uvedeme. Compagnie Bakelité, kterou hradecké publikum nadšeně přijalo už před dvěma lety, přiveze svou novou inscenaci Láska k riziku. Compagnie Kislorod představí inscenaci Vyjít z lesa, což je taková zábavná lynchovská absurdita duchem velmi blízká právě tvorbě souboru Bakelité. Po čase v Hradci uvede svůj čistě sólový projekt Matija Solce (Charms je vinen!), belgické TOF Théâtre pak zahraje inscenaci Léto 69, což je mimořádně půvabná imprese jednoho dávného letního odpoledne. Italská skupina Unterwasser zase přiveze své Boxy, podmanivou instalaci pro malé i velké. Za úplné vrcholy programu, které zvlášť doporučuji pozornosti, potom považuji jednak inscenaci Běh belgického novocirkusového souboru Les Vélocimanes Associés, jednak inscenaci Tíha duše - všechno je dočasné italské performerky Chiary Marchese.

Hudba na festivalu

Hudební část letošního festivalu Regiony prolétne různými žánrovými okénky a nabídne barevnou škálu melodických chutí. Za indie rock se představí například Good Times Only, ostřejší kytary zastoupí Glad For Today, elektroniku doveze HRTL a za folk se představí Barbora Zmeková či Rodan. Hudební program diváci naleznou nejen v Hudebním stanu v Žižkových sadech, ale i na dalších místech, jako je Letní scéna Klicperova divadla či v programu Divadla Drak.

Program a předprodej vstupenek a informace pro diváky

Kompletní program a veškeré praktické informace včetně informací o vstupném diváci naleznou na stránkách www.festivalregiony.cz a v průběhu festivalu také v informačním stánku v Žižkových sadech. Vstupenky jsou k dispozici online i na prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. Jak už je na festivalu zvykem, zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku. Na festivalovém webu je možné program vyhledávat a filtrovat nejen podle dne konání, lokality, či typu, ale i podle věkové přístupnosti, což využijí například rodiny s dětmi. Webová stránka navíc umožňuje sestavit si svůj festivalový kalendář na míru a uložit jej do záložky Můj program.

Zpravodaj Hadrián

O každodenní zpravodajství z festivalu se postará tradiční festivalový deník Hadrián. Součástí redakce jsou renomovaní profesionální kritici a divadelní teoretikové. Každý den si tak diváci budou moci přečíst rozhovory s hosty, recenze i programové tipy. Stejně jako v předchozích letech bude Hadrián distribuován na jednotlivá festivalová místa zdarma a bude k dispozici ke stažení na festivalových webových stránkách.

Ekologický festival

Festival nadále pokračuje v minimalizaci ekologické stopy. „Při plánování automaticky zvažujeme dopad akce na životní prostředí a snažíme se ho rok od roku zmenšovat. Vratné kelímky ve všech barech zastřešených pořadateli jsou základ. Bavíme se i s organizátory off programu a provozovateli barů ve městě, kteří na náš model také postupně přecházejí. Neopomíjíme ani třídění odpadu a úklid města obecně, s čímž nám významně pomáhají Hradecké služby, a.s. Už několikátým rokem spolupracujeme s partnerem Nextbike, jehož stanoviště sdílených kol najdete v epicentru festivalu, Žižkových sadech. Festivalová scénografie vzniká v maximální míře z recyklovaných materiálů. Udržitelnost životního prostředí pro nás nekončí jedním ročníkem festivalu, nýbrž přemýšlíme dlouhodobě a snažíme se co nejvíce materiálů recyklovat i v dalších letech,” říká Barbora Hodonická.

Buďte součástí unikátního kulturního svátku

Navštivte na konci června město Hradec Králové, Mezinárodní divadelní festival REGIONY a nechte se unášet atmosférou, která odráží chvění každodenního života, proměnlivost emocí a neustálé hledání rovnováhy. REGIONY nejsou jen festivalem, jsou zážitkem, který oživuje město a jeho návštěvníky. Přijďte s námi prožít týden, kde se umění setkává s realitou a kde se každý může stát součástí něčeho výjimečného a mimořádného.

Dostávejte důležité novinky jako první