1

Regiony zveřejňují program i s tipy od dramaturgů

PŘIPRAVTE SE NA TÝDEN PLNÝ CHVĚNÍ, TEKUTOSTI A ROVNOVÁHY! HRADEC KRÁLOVÉ, KTERÝ SE KAŽDOROČNĚ NA KONCI ČERVNA PROMĚNÍ V EPICENTRUM ČESKÉHO DIVADLA, DNES ZVEŘEJNIL KOMPLETNÍ PROGRAM LETOŠNÍHO 29. ROČNÍKU MEZINÁRODNÍHO DIVADELNÍHO FESTIVALU REGIONY. TENTO ROK FESTIVAL NABÍDNE NADŠENCŮM DIVADLA JEDINEČNOU PŘÍLEŽITOST ZÚČASTNIT SE BOHATÉHO PROGRAMU PLNÉHO DIVADELNÍCH, HUDEBNÍCH I POULIČNÍCH VYSTOUPENÍ.

OBJEVTE DYNAMIKU UMĚLECKÉHO SVĚTA

Pod taktovkou Klicperova divadlaDivadla Drak a kulturní neziskovky kontrapunkt se Hradec Králové na poslední červnový týden od 21. do 28. června stane scénou pro umělce z celé Evropy. Festival inspirovaný tématem Chvění. Tekutost. Rovnováhase bude odehrávat na více než 40 místech po celém městě s více než 300 plánovanými akcemi.

„Téma tohoto ročníku – Chvění. Tekutost. Rovnováha. – odráží neustálou proměnu a fluidní dynamiku, které jsou charakteristické pro současné společenské dění. Naše společnost je jako živoucí organismus, který neustále osciluje mezi tradicí a inovací, a právě festival je to místo, kde tyto dvě síly nachází svou rovnováhu,“ říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková. „Dramaturgická rada zvolila toto téma s cílem zpřítomnit a zprostředkovat hlubší porozumění pro neustále se měnící stav světa kolem nás. Téma umožňuje zkoumat a reflektovat různé aspekty lidské existence v období, kdy se zdá, že pevné struktury našeho života a společnosti se rozpouštějí a transformují. Věříme, že v době, kdy se mění základní pilíře našich životů, je umění tím prostředkem, který může pomoci rozpoznat a pochopit nově se formující reality. Program festivalu bude reflektovat téma chvění, tekutosti a rovnováhy na různých úrovních. Od výběru inscenací, které se dotýkají otázek identity, změny a adaptability, přes způsob prezentace jednotlivých představení až po interaktivní instalace, které umožní divákům prožít osobní zkušenost s dynamikou a proměnlivostí,“ dodává Eva Mikulková.

NAHLÉDNĚTE DO PROGRAMU PROSTŘEDNICTVÍM OSOBNÍCH TIPŮ OD ČLENŮ DRAMATURGICKÉ RADY FESTIVALU

Martin Satoranský, dramaturg Klicperova divadla
Jednoznačně bych pozval diváky na zahraniční hosty v Klicperově divadle – na originální plovdivské Zkrocení zlé ženy, kde se krásně propojuje Shakespearova komedie s novým cirkusem, a na razantní re-interpretaci klasického mýtu o Králi Oidipovi v podání portugalského souboru SillySeason, která je ryze současná a herecky a vizuálně působivá. Co si rozhodně nenechám ujít je slovenské divadlo Nude s popovou mozaikou Emily o jedné z nejvýraznějších osobností v historii boje za práva žen a geniální režijní adaptaci Peera Gynta v režii Michala Háby s oslňujícím výkonem Kryštofa Bartoše v titulní roli. Zároveň mám velkou radost, že uvedeme hned dvě inscenace divadla Masopust. A nejen skrze ně připomeneme bohatou historii tohoto originálního a nesmírně kreativního souboru. Zároveň se tato radost snoubí se smutkem, protože Masopust na konci roku definitivně končí. Proto by diváci neměli váhat, protože možná Fredyho a Přípravy na všechno už nebudou mít šanci vidět.


Barbora Hodonická, ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt
V letošním roce nebudu ve svých tipech úplně konkrétní, mám totiž radost z jedné věci a totiž z toho, že mám pocit, že se konečně v Čechách začíná víc a víc tvořit pro veřejný prostor. Vznikají inscenace, které jedinečným způsobem komunikují s místy, ve kterých se odehrávají, a jsou proto pokaždé unikátní a jiné. Diváci hradeckých REGIONŮ tak budou moci vidět opravdu velké množství představení na Malém náměstí nebo na krásných Gočárových schodech. Velmi se také těším na náhodné performance v ulicích, které doprovodí výtvarnou instalaci Hemžení vznikající speciálně pro REGIONY. A když už jsem zmínila speciální formáty a nové úhly pohledu, tak určitě doporučím pohybovou inscenaci s prvky nového cirkusu souboru Cirkus TeTy s názvem ke zdi, která přináší opravdu novou perspektivu uměleckého zážitku.


Tomáš Jarkovský, ředitel Divadla Drak
Rád bych diváky pozval především na všechny zahraniční inscenace, které na scénách Draku během festivalu uvedeme. Compagnie Bakelité, kterou hradecké publikum nadšeně přijalo už před dvěma lety, přiveze svou novou inscenaci Láska k rizikuCompagnie Kislorod představí inscenaci Vyjít z lesa, což je taková zábavná lynchovská absurdita duchem velmi blízká právě tvorbě souboru Bakelité. Po čase v Hradci uvede svůj čistě sólový projekt Matija Solce (Charms je vinen!), belgické TOF Théâtre pak zahraje inscenaci Léto 69, což je mimořádně půvabná imprese jednoho dávného letního odpoledne. Italská skupina Unterwasser zase přiveze své Boxy, podmanivou instalaci pro malé i velké. Za úplné vrcholy programu, které zvlášť doporučuji pozornosti, potom považuji jednak inscenaci Běh belgického novocirkusového souboru Les Vélocimanes Associés, jednak inscenaci Tíha duše - všechno je dočasné italské performerky Chiary Marchese.

HUDBA NA FESTIVALU

Hudební část letošního festivalu Regiony prolétne různými žánrovými okénky a nabídne barevnou škálu melodických chutí. Za indie rock se představí například Good Times Only, ostřejší kytary zastoupí Glad For Today, elektroniku doveze HRTL a za folk se představí Barbora Zmeková či Rodan.
R24_story_vizual_7_3_2024_5

PŘEDPRODEJ VSTUPENEK

Předprodej vstupenek bude spuštěn v pondělí 6. května a pro předplatitele Klicperova divadla v předstihu již 2. května. Vstupenky budou k dispozici online i na tradičních prodejních místech včetně pokladen Klicperova divadla, Divadla Drak a Informačního centra Hradce Králové. V souladu s tradicí festivalu zůstává převážná většina venkovních produkcí s volným nebo dobrovolným vstupným, což umožňuje široké veřejnosti podílet se na tomto kulturním svátku. Pro studenty uměleckých škol festival nabízí také cenově zvýhodněné studentské akreditace, které je možné zakoupit online na festivalových webových stránkách.

BUĎTE SOUČÁSTÍ UNIKÁTNÍHO KULTURNÍHO SVÁTKU

Navštivte na konci června Hradec Králové a nechte se pohltit atmosférou, která odráží chvění každodenního života, tekutost emocí a neustálé hledání rovnováhy. REGIONY není jen festival, je to zážitek, který oživuje město a jeho návštěvníky. Přijďte s námi prožít týden, kde se umění setkává s realitou a kde se každý může stát součástí něčeho mimořádného.

Dostávejte důležité novinky jako první