0

Den šestý na Rituálních Regionech

UMĚNÍ SRŠÍ ZE VŠECH KOUTŮ HISTORICKÉHO CENTRA HRADCE, KAMKOLIV ZAVÍTÁTE, POHLTÍ VÁS TO DO VÍRU KOUZEL A EMOCÍ, SCÉNY OŽÍVAJÍ A PŘÍBĚHY VÁMI PROPLOUVAJÍ. JE JEN NA VÁS, KTERÉMU DOBRODRUŽSTVÍ OTEVŘETE DVEŘE. NÍŽE VÁM PŘINÁŠÍME PÁR TIPŮ, KUDY SE VYDAT NA CESTU (AŽ RITUÁLNÍHO) POZNÁNÍ.
Zaručený rituální zážitek? Máme! Regiony letos poprvé ve své historii představí autorský projekt, který vznikl přímo pro samotný festival – K Prameni. Interaktivně didaktická performance Jakuba Gottwalda, vůbec prvního držitele ceny Thálie za Alternativní divadlo, a Pavla Neškudly, Filipa Šebšajeviče, Aleše Němce a Matěje Šumbery.  Projekt je poctou původním obyvatelům Ameriky, památníkem křivd na nich po staletí páchaných, řekám jejich prolité krve v boji za svá základní lidská práva, za své předky, za své potomky. Je to poklona jejich vytrvalosti, kultuře, jejich vztahu a přístupu k přírodě a vlastnímu životu s ní. Každý festivalový den v Šimkových sadech hned dvakrát. Více informací zde.
TIPY PRO DNEŠNÍ DEN
Objevovat Island v Hradci? I to je možné, a to dnes a hned několikrát. Divadelní skupina FRAS své diváky v představení TAKK TAKK vezme na cestu do tajů Islandu. Co všechno je Island. Jaký zvláštní pach tu má teplá voda, jak fouká vítr a jak brzy se stmívá. Tmavé bytosti z moře, které vylézají k majáku až když už všichni obyvatelé města spí. Polární záře se ukrývá za mraky, ale všichni víme, že tam někde tahle podivná entita je. Osamocené farmy na úpatí hor, ohromné ledovce. Tuleni. Zvláštní světlo, které v člověku vytváří pocit, že každá minuta zde je jedinečnější, než někde jinde. To všechno se učíme chápat a znát.
Ve večerních hodinách poté španělská performerka Andrea Díaz Reboredo na prknech hlavní scény Divadla Drak uvede inscenaci M.A.R, ta zkoumá manipulaci s objekty prostřednictvím choreografické práce těla, a to za použití pracovních materiálů nashromážděných kolem konkrétního prostoru – domova. Prolínají se zde dva příběhy; příběh domácnosti spolu s technicko-poetickou reflexí míst a jejich významu. 
 
Divadelní šapitó ovládne od 19.00 trojce improvizátorů ve své show Svobodné impro.
V Městské hudební síni se od 22.15 představí Holekiv se svou pohybovou performancí Vrány, a to za doprovodu živé hudby. VRÁNY: Jedna je pláč, dvě jsou smích, tři budou svatba, čtyři rození, pět jich je stříbro, šest zlato zas, sedm tajemství, které nám neříkáš, osm nebe, devět peklo a deset se čerta leklo. Jejich barva, nahrbený postoj a láska ke zdechlinám napomohly tomu, že se staly symbolem smrti. Jsou ale i symbolem narození. Nositelkami snů a tajemství.

 
regiony_2023_IG_headliners33

SOUTĚŽ
Možná jste už zaznamenali, že tématem letošního ročníku je RITUÁL. Podělte se s námi o ten váš! Jaký je váš festivalový rituál? Napište nám na FacebookInstagram nebo emailem na anna.chmelikova@festivalregiony.cz. Možná se právě vám ozveme ve čtvrtek 29/6 s milou výhrou. A o co se hraje? Na to se můžete podívat sem.

PRAKTICKÉ OKÉNKO

VSTUPENKY
Vstupenky je možné zakoupit on-line či v kamenných předprodejích Klicperova divadla, Divadla Drak, v Informačním centru a ve Festivalovém infocentru v Žižkových sadech. Ve všech prodejních místech jsou k dostání vstupenky na všechna festivalová představení. Více než 90 % open air produkcí tradičně zůstává v režimu dobrovolného vstupného.

KATALOG
Jedním z festivalových rituálů je i festivalový katalog. Najdete v něm kompletní program s anotacemi, vybranými fotografiemi i ilustracemi vytvořenými speciálně pro náš festival. Pokud váháte, zda si katalog pořídit, mrkněte sem na menší ukázku!

MŮJ PROGRAM
Vytvořte si svůj program! Program je zveřejněn na našich webových stránkách, v programu je možné vyhledávat a filtrovat podle dne konání, lokality, umělce či typu programu. Navíc si můžete sestavit svůj festivalový kalendář na míru a uložit jej do záložky Můj program.

regiony_2023_IG_headliners14

Dostávejte důležité novinky jako první