1

29. ročník Mezinárodního divadelního festivalu REGIONY je u konce

55 TISÍC NÁVŠTĚVNÍKŮ, 302 PRODUKCÍ, 32 SCÉN PO CELÉM MĚSTĚ. TAKOVÝ BYL LETOŠNÍ MEZINÁRODNÍ DIVADELNÍ FESTIVAL REGIONY, KTERÝ DNES KONČÍ SVŮJ 29. ROČNÍK. NÁVŠTĚVNOST PLACENÝCH PŘEDSTAVENÍ A KONCERTŮ SE LETOS POHYBOVALA MEZI 90 A 100 %.

Letošní ročník se pyšnil účastí umělců a souborů z různých zemí včetně Bulharska, Portugalska, Francie, Slovenska, Belgie a Itálie. Mezi významné hosty patřily soubory jako Dramatichen teatŭr Plovdiv z Bulharska s představením Zkrocení zlé ženy, Compagnie Bakélite z Francie s inscenací Láska k riziku (l'Amour du Risque) a Les Vélocimanes Associés z Belgie s produkcí Běh (Der Lauf). Také francouzský soubor Company WoW s představením Tíha duše – Vše je dočasné (Le Poids de l'Âme – Tout est provisoire) a slovenské Divadlo Nude s inscenací Emily přispěly k rozmanitosti a kvalitě programu.

Tématem letošního ročníku bylo Chvění. Tekutost. Rovnováha. To reflektovalo proměnlivost a dynamiku současné společnosti. Program festivalu se zaměřoval na představení zkoumající tyto koncepty skrze různé umělecké formy, čímž nabídl divákům unikátní zážitky.

Ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková k festivalu uvedla: „Osobně mám na festivalu Regiony nejraději jeho živou a přátelskou atmosféru, která umožňuje hlubší spojení mezi umělci a diváky. Sdílená radost z divadla, setkávání a vzájemná inspirace jsou tím, co dělá tento festival jedinečným a nezapomenutelným.“

„Pokud bych měl vypíchnout jednu věc, kterou mám na Regionech nejraději, tak jsou to diváci. Jsou strašně rozmanití od aktivních divadelníků, přes pravidelné návštěvníky divadel po ty, kteří se s divadlem setkávají jen jedinkrát za rok právě tady. To je mix, který mi přijde opravdu unikátní a zásadně spoluvytváří jedinečnou atmosféru festivalu,“ dodává ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Barbora Hodonická, ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt, doplnila: „Regiony jsou v první řadě o divadle a hned v druhé o setkávání. Miluju jak samotné potkávání s lidmi, které jsem dlouho neviděla, tak pozorovat ona setkání a radost, kterou přináší. To všechno na pozadí velké mezinárodní výběrové divadelní přehlídky, která stále v České republice nemá obdoby.“

Festival byl úspěšný nejen co se týče návštěvnosti, ale také díky bohatému a pestrému programu, který přinesl nespočet nezapomenutelných kulturních zážitků. Jubilejní 30. ročník se odehraje v termínu 20.–27. června 2025. Na viděnou v příštím roce!

R24_2025_IG_28_6_2024_02

Regiony jsou radost. Pro organizátory je to i spousta práce, která netrvá jenom po dobu festivalu, ale začíná mnoho měsíců před jeho začátkem a následuje ještě několik týdnů poté. A tohle jsou ti, kteří za tím vším stojí a bez kterých by to nešlo (i když na fotce zdaleka nejsou všichni, během festivalu vždy někdo někde pobíhá).
Děkujeme všem, kteří jsou součástí týmu, těm, kteří tvoří Regiony! A děkujeme také vám, našim divákům, za to, že každý rok pomáháte v Hradci vytvořit nezapomenutelnou atmosféru, která oživí a promění celé město.
► Chvění. Tekutost. Rovnováha. ◄ a vy...

default

Dostávejte důležité novinky jako první